Máte dobrou radu, jak postupovat při hledání práce?

Jsme často dotazováni na rady, jak uspět při hledání práce.  Zkusili jsme dát dohromady desatero podnětů. Pomozte nám! Napište na vavrova@go50go.cz,  co je podle vás při hledání práce důležité.  Čím jste jako kandidát nejvícezaujal/a? Na co personalista pozitivně reagoval?  

Naše rady:

1. Nejdůležitější je mít cíl, vědět co opravdu chcete a můžete dělat. A za cílem jít, zaujatě a usilovně.
2. Připravte si kvalitní materiály, CV a motivační dopis. V každé reakci na nabízenou pozici vyzdvihněte vaše kvality odpovídající dané pozici.
3. Hledání práce je systematická činnost. To, že za měsíc odpovíte na 7 inzerátů a čekáte na reakci, neznamená, že si aktivně hledáte práci. Pátrejte po vhodných zaměstnavatelích, zajímavých pozicích, volejte, zkoušejte se dostat na osobní schůzku, chtějte zpětnou vazbu.
4. Sepište si na papír svoje znalosti, dovednosti a hodnoty, které můžete nabídnout zaměstnavateli. Opakujte si je i nahlas, ať je máte v krvi. 
5. Buďte stále aktivní a společenští, jen tak zabráníte upadnutí do frustrace. 
6. Neberte si odmítnutí nebo nulovou reakci na zaslané CV osobně. Na každý inzerát odpovídá řada kandidátů a někdo mohl být vhodnější.
7. Jestliže vás pozice opravdu oslovila a věříte si, že jste vhodný kandidát, pokuste se získat zpětnou vazbu, proč jste neuspěl. Zkuste na danou pozici reagovat opakovaně, třeba přijatý kandidát nakonec neuspěl nebo zaměstnavatel uvažuje o otevření podobné pozice.
8. Při každém kontaktu s personalistou či potencionálním zaměstnavatelem buďte upravení, čistí a bez nepříjemného zápachu. První dojem je jen jeden.
9. Při pohovoru se snažte udržet pozitivní komunikaci. Ventilováním své frustrace si nepomůžete.  
10. Nebuďte na své problémy sám. Zapojte se do rekvalifikací, možných workshopů, dobrovolnictví, pomáhejte v rodině apod.
 
A ještě jedno zamyšlení závěrem. Občas od uchazečů o práci slyšíme, že nevzali nabídku práce, protože byla na dobu určitou, na projekt, na živnostenský list...že to prostě nebyla pro ně ta jistota.
Co je jistota? Je lepší sedět doma a frustrovat se, než někde pracovat, zvyšovat svoje kompetence, rozšiřovat si kontakty a přitom se stále rozhlížet na pracovním trhu?